Блог

Дата:24 / 01 / 2020
Автор:
Публикувано в:Предпечат
Автоматизациите - малки стъпки за големи промени
Преминаването към по-съвременен начин на работа не става от днес за утре. За сметка на това, то може да се прави стъпка по стъпка и с темпото, подходящо конкретно за вашата печатница
Защо някои печатари заобикалят автоматизациите възможно най-дълго? Причината е проста и много човешка. Когато можем “да докоснем” всеки етап от печатния процес и със собствените си ръце да поправим възможни грешки, това ни дава усещане, че контролираме процеса.
И това е факт - наистина файловете могат да се прехвърлят напред и назад, да бъдат коригирани многократно и при всеки нов контакт с клиента. Проблемът е, че това спокойствие и ръчен достъп до всеки етап от процеса по изпълнение на една поръчка отнема време. Нещо повече - сам по себе си той дава поле за нови грешки и пропуски. И за тях също трябва да се грижим собственоръчно.
От друга страна, на някои печатари автоматизациите изглеждат сложни и неразбираеми, макар че в действителност не са. Всъщност това, което те дават, е именно улеснение.
Популярната заблуда за автоматизираните решения
Една от най-често срещаните неясноти, свързани с автоматизациите, е че тях в печатницата или ги има, или ги няма. В действителност обаче има няколко етапа, на които може да бъде една фирма за печатни услуги в това отношение. В преминаването между тези етапи няма нищо твърде неочаквано, а контролът върху процесите става не по-слаб, а по-силен.
Това, разбира се, не означава, че от днес за утре всички стари процеси в печатницата ще станат на пух и прах и единственото, което ще е във властта на печатаря, ще бъде натискането на някакво голямо червено копче.
Петте етапа на преминаване от ръчна към автоматизирана работа
Въвеждането на решения за автоматизация в една фирма за печатни услуги е стъпаловиден. В интервю в подкаста на Printerverse, Andrew Bailes-Collins, старши продуктов мениджър в Enfocus, и Toon Van Rossum, продуктов мениджър в Enfocus, представят пет етапа на автоматизация, на които могат да се намират печатниците. Накратко ги представяме за вас тук.
Първи етап
Той се отнася към печатниците, които работят по “традиционния” начин - изцяло ръчно. Тук на практика файловете се събират по различни канали като имейл, платформи за обмен на данни и др., които след това се прехвърлят към отдела за предпечатна подготовка.
Там се извършва цялата последваща работа, включително контактите с клиента. След предпечата идва производството, но в зависимост от нуждите за обработка на поръчката това може да отнеме дни. Ролите на предпечатарите и хората, които са отговорни за комуникацията с клиента са ясно разграничени.
Втори етап
Във втория етап автоматизация все още няма. Тук обаче отговорникът за комуникацията с клиентите е силно ангажиран. Той проверява ръчно броя на страниците, размера им, броя цветове, прави сравнение с калкулацията.
След изчистване на несъответствията в поръчката, което се случва в комуникация между клиента и лицето за контакт, поръчката се придвижва за предпечатна подготовка. Там се повтаря процесът на предпечат, който видяхме от традиционния начин на работа.
![]() |
Трети етап
Третият етап е ключов. Именно в него често идва моментът, когато печатницата разбира необходимостта от автоматизация. Най-често проблемът, който се решава, е трудното ръчно копиране на файлове от системи към сървъри.
С други думи, дошло е време за автоматично прехвърляне на файлове от компютър към сървъра за предпечатна подготовка. Евентуално се добавя и вариант за автоматизация на прифлайта.
Хубавото в този етап е, че печатницата може да види какво е да разполага с автоматизация, да я усети, да свикне с нея, да види ползите.
Накратко, въвеждат се три първоначални точки на автоматизация:
-
събирането на файловете вместо старото ръчно събиране;
-
автоматичен прифлайт, така че да не е нужна ръчна обработка на файловете;
-
получаване на поръчката в компанията директно на правилното място. Същевременно се създава отчет, който казва каква е поръчката, как изглежда, и дава прифлайта ѝ.