Начало | Блог | Какво означават различните настройки на M измерване при измерване със спектрофотометър

Блог

Какво означават различните настройки на M измерване при измерване със спектрофотометър

Какво означават различните настройки на M измерване при измерване със спектрофотометър

Много от съвременните хартии за печат и цветни проби съдържат оптични избелители [OBA]. Тези агенти се добавят с цел подобряване на яркостта на хартията и подобряване на външния вид на отпечатъка. 

Присъствието на тези агенти в съвременните хартии представлява предизвикателство за успешното управление на цветовете, затова са дефинирани стандарти, които да помогнат за управлението и комуникацията на цветовете за хартии, съдържащи такива оптични избелители.

OBA действат чрез флуоресценция. Те абсорбират невидимо ултравиолетово (УВ) излъчване при дължини на вълната под 400 нанометра (nm) и чрез електрофизическа промяна, излъчват светлина главно в синия край на видимия спектър, около 400 до 450 nm.

Когато тази светлина се излъчва от хартии, използващи избелителни агенти, те се възприемат като имащи цвят, който е "по-бял от бялото", тъй като наблюдаваната светлина от хартията ще е сбор от отразената и излъчената (в резултат на флуоресценцията) светлина, когато е осветена от източник, който съдържа голяма УВ компонента. Често може да се види този ефект, ако осветите хартия, съдържаща белила агенти, с УВ светлина, като например "черна" светлина.

Начинът по който се възприемат цветовете на отпечатък върху материал, съдържаща OBA, ще изглежда различен, в зависимост от това дали светлинният източник, използван за наблюдение на отпечатъка, съдържа УВ или не. 

По-старите стандарти за измерване в графичната индустрия (с изключение на стандартите за плътност) задаваха стандарт за осветеност D50. Предполагаше се, че всички материали ще се измерят по един и същ начин с използване на D50 източник на светлина и присъствието на OBA не би било проблем.

В практиката обаче, цветовете, наблюдавани под реални условия на осветление, съдържащи УВ, понякога значително не съответстваха на очакванията. Тези несъответствия предизвикваха сериозни предизвикателства за хора, които се опитват да измерват и управляват цветовата консистентност в различни работни процеси.

 

Нови технологии, нови хартии и нови стандарти

Новите източници на осветление, включително светодиоди [LED], позволяват на преносими инструменти за измерване на цветовете, като спектрофотометри да измерват с добре дефинирани и контролирани УВ компоненти на осветление.

Какво е спектрофотометър и какви са разликите между различните видове архитектура

За да се осигури консистентност, новите източници на осветление и новите материали изискват нови стандарти за инструменти и измервания, които да дефинират и измерват относителното съдържание на УВ и следователно степента на флуоресценция на материали със съдържание на OBA. Дефинирането и контролирането на УВ компонентa на осветлението на измерващото устройство е от съществено значение за дефинирането на стандартни начини за измерване и управление на цветовете, отпечатани върху подложки с OBA.

X-Rite винаги е била една от водещите компании в насърчаването и помагането за проектиране на стандарти за нашата развиваща се индустрия и продължава да насърчава концепцията за печат в съответствие със стандартите. Факторите, които допринасят за тази еволюция, включват напредъка на технологиите, нарастването на разпространението на информацията в различни медии и необходимостта от подобряване на ефективността, производителността и печелившостта на доставчиците на печатни услуги и техните партньори във веригата на доставката.

Ефектите от трите различни условия на осветление върху една и съща хартия със и без оптични избелващи агенти (OBA). Количеството промяна между трите осветителни тела върху хартиите с избелващи агенти, както е показано на втората графика по-горе, би довело до неприемливо несъответствие в много работни процеси и пред очите на много клиенти в графичната индустрия.

 

Нова серия от условия за измерване

Като част от ISO 13655-2009: Спектрално измерване и колориметрично изчисление за графични изображения в графичната индустрия, Международната организация за стандартизация [ISO] е дефинирала нови стандарти за измерване - серия "М" от условия на осветление за стандартизиране на подходящите условия на осветление за различни приложения, когато подложките съдържат избелващи агенти. Новата серия М позволява допълнително изграждане на цветовото управление на подложки, обогатени с ОБА, до много висока степен.

Нуждата от серията М е повишена от измененията на цвета, забелязани в материали, съдържащи ОБА, при разглеждане с различни източници на светлина. Графиките по-горе демонстрират ефектите от трите различни условия на осветление върху същата хартия със и без оптични избелващи агенти. Количеството промяна между трите осветителни тела върху хартиите с избелващи агенти, както е показано на втората графика по-горе, би довело до неприемливо несъответствие в много работни процеси и пред очите на много клиенти в графичната индустрия.

За да се намали тази изменчивост в измерванията и за да се осигури начин за комуникация на източника на осветление, използван за измерване, беше разработена нова записка за условията на измерване на осветление, включена в ISO 13655. Тя дефинира четири различни условия на осветление за измерване. Тази записка също така включва и други параметри за измерване, като поляризацията. "M" стандартите, както са наречени, са създадени, за да вземат под внимание следните условия.

 

"М" условия и стандарти за измерване

Условие за измерване M0

Огромното мнозинство от спектрофотометрите и денситометрите, използвани в графичната индустрия по целия свят, разполагат с жични лампи със спектри, близки до стандартния светлинен източник A на Комисията за международно осветление [CIE], с цветна температура от 2856 K, ± 100 K. Това е очакваното осветително условие за M0. 

M0 има ограничена дефиниция и не дефинира изцяло условието на осветление за измерване или УВ съдържанието светлинния източник. Това се дължи на факта, че M0 също така е предназначен като широка дефиниция, която включва исторически инструменти от всички видове, които не попадат в нито един от другите M условия. 

Например X-Rite и предишните инструменти на GretagMacbeth исторически са имали тясно съответствие на цветната температура на осветлението между продуктовите линии на инструментите и са запазили това съответствие към осветлението на Източник A.

Условието за измерване на осветление M0 не дефинира УВ съдържание. Така ISO 13655 посочва, че не се препоръчва използването на M0, когато измерените листове излъчват флуоресценция и има нужда от обмен на измервателни данни между различни страни. 

Стандартът отбелязва, че когато не са налични инструменти, отговарящи на M1, и относителните данни са достатъчни за контрол на процеса или други приложения за обмяна на данни, инструментите от M0 на същия производител и модел представляват приемлива алтернатива. Тази разпоредба помага да се гарантира, че съществуващата популация от инструменти не е веднага поставена под съмнение и може да продължи да се използва в много работни процеси. Използването на M0 е най-често срещаната практика днес.

 

Измерване на осветителни условия M1

Измерването на осветление M1 е дефинирано с цел да намали вариациите в резултатите на измерванията между инструментите поради флуоресценция, предизвикана както от оптични избелващи агенти в хартията, така и от флуоресценцията на цветовите агенти или контролните цветове. 

M1 (част първа) специфицира, че спектралното енергийно разпределение на светлинния източник, използван за измерването на пробата, трябва да съответства на CIE осветител D50. 

M1 също така дефинира втори метод (част втора) за постигане на съответствие с M1, който е валиден само за измерване на оптично избелени хартии, но не за измерване на мастила или тонери, които флуоресцират. 

Това се дължи на историческата сложност при осигуряването на истинска D50 осветеност в ръчни инструменти. Тази втора дефиниция изисква само използването на компенсационен метод с контролирано регулиране на количеството UV компонент (спектрален регион под 400 нм), използвано за измерване. Това е за да се осигури корелация с осветителните условия D50, както е дефинирано във виждащия стандарт ISO 3664:2009. Този втори метод трябва да бъде свързан със състояние на гледане, съответстващо на ISO 3664:2009, затова трябва да се обърне внимание при използването му и се препоръчва тестване за съответствие.

 

Измерване на осветителни условия M2

За първи път, стандарт на ISO дефинира каква трябва да бъде UV изключеността (известна също като UV-cut, No UV или UV-filtered) в инструмент за измерване. M2 също така предоставя тест за увереност в съответствие със стандарта. 

Производителите на инструменти вече имат дефиниран начин да постигнат съгласие и стандартизация, когато клиентите изискват инструмент, който не съдържа UV. Благодарение на това можем да измерваме хартии, съдържащи оптични избелващи агенти и да комуникираме цветови данни с по-голяма точност и последователност. X-Rite, като част от своите усилия XRGA, се е уверила, че всички нови продукти с UV-филтър отговарят на тази дефиниция.

 

Измерване на осветителни условия M3

M3 дефинира ефекта на поляризацията. В основата си, M3 изисква UV-ограничените свойства на M2 и добавя дефиниция за поляризация. 

Поляризацията се използва в някои измервателни инструменти, за да се премахнат или намалят отраженията. Поляризацията обикновено се постига чрез избор на функция за поляризация или добавяне на опционален производителски поляризационен филтър. X-Rite, като част от усилията си XRGA (виж по-долу), е осигурила, че инструментите й, предлагащи режим M3 (с поляризационен филтър), осигуряват UV ниво, което отговаря на новия стандарт.

 

Приложения и използване на M0, M1, M2 и M3

На теория случаите, в които се използват тези условия за измерване на осветление, са относително ясни:

  • M0 се използва, когато нито подложката, нито цветовите агенти флуоресцират
  • M1, част 1, се използва, когато подложката или цветовите агенти или и двете могат да флуоресцират.
  • M1, част 2, е предназначено за използване, когато подложката може да флуоресцира, трябва да се запише флуоресциращата характеристика, и потребителят е уверен, че цветовите агенти не флуоресцират. (При съмнение се препоръчва консултиране с производителя на мастилата.)
  • M2 се използва, когато хартията флуоресцира, но има желание да се изключи този ефект от данните.
  • M3 се използва за специални случаи, където трябва да се намали ефекта от отраженията на повърхността, включително използването на поляризация за това

В практически аспекти, случаите на използване са по-малко ясни. Днес всички индустриални стандартни условия за печат са установени с помощта на M0 инструментация.

В ISO има движение за преглед на този въпрос в светлината на продължаващата употреба на избелени подложки и цветови агенти, но в момента M0 е фактическият стандарт за измерване на осветление за графичните изкуства.

 

Важни фактори, които трябва да се вземат предвид

Ако се опитвате да постигнете стандартизирани стойности, "да печатате според числата" или да отговаряте на предоставените от клиента стойности, е важно да разберете източника на стойностите. 

Плътността на данните по-малко се засяга от условията на осветление, но ще има разлики при измерването на хартия и други нечерни цветове на мастила. Промените ще бъдат значителни за различните отговори на Status (T, E) и/или когато се добави поляризатор (M3). При обмен на данни, е важно да се отбележи условието на измерване на осветление (M0, M1, M2, M3) и методът за цветово изчисление (например D50/2, D65/10), както и статусът на плътността.

X-Rite работи с ISO за дефиниране на по-пълен метод за обмен на данни за измерване, използвайки формата за обмен на цветове Color Exchange Format [CxF]. 

Нашите клиенти могат да бъдат уверени, че X-Rite ще предостави път за преминаване от инструменти със стара архитектура към устройства XRGA. Това включва всички изисквания и условия за измерване на осветление, както е посочено в ISO 13655. 

Въпреки това, преди да започнем това начинание, X-Rite реши да помогне на нашите клиенти по-добре да управляват цветовите данни, произтичащи от нашата комбинация от продуктови групи. Някои от последните усилия в тази насока могат да се намерят в XRGA и CxF. Тези технологии са проектирани да помогнат за намаляване на вариациите в портфолиото на X-Rite устройствата, както и за стандартизиране на формата на файла, използван за комуникация на цифрови цветови данни. Продуктите, които предлагаме и включват тези технологии, ще ви помогнат по-добре да използвате измерванията, направени с новите условия за измерване на осветление съгласно ISO (M0-M3).

 

Стандарти за графични изкуства на X-Rite [XRGA]:

  • Въвежда най-добрите методи за калибриране.
  • Поддържа проследимост до Американския национален институт за стандарти и технологии (NIST).
  • Съвместим със съществуващия стандарт ISO 13655.
  • Подобрява съгласуваността между моделите на съществуващите инструменти.
  • Запазва съгласуваността между съществуващите инструменти на X-Rite и съществуващите инструменти на GretagMacbeth.
  • Предоставя един стандарт за всички бъдещи графични изкуства, доставяни от X-Rite.

Новите графични инструменти от X-Rite се доставят в съответствие с XRGA, а съществуващите графични инструменти ще бъдат съвместими с XRGA, щом бъдат върнати за препоръчителната годишна рекалибрация при X-Rite.


Прочетете Спектрофотометър или денситометър - от какво имам нужда и каква е разликата?

Разгледайте нашето портфолио от спектрофотометри, денситометри и уреди за измерване и контрол на цвят и цветопредаване

Най-популярни
Последни